Jesteś tutaj: wakwarium.pl Blog > Ryby > Bocja mysia – bocja syjamska (Yasuhikotakia morleti)

botia-mysiaBocja-mysia

Występowanie

W warunkach naturalnych występuje w wodach Południowej Azji głównie: Tajlandii i Mekong.

Wygląd

Bocja mysia jest rybą z rodziny karpiokształtnych. Ciało bocji jest wydłużone o delikatnym różowobeżowym kolorze. Bocja dorasta do 10 cm. Od góry tułowia przechodzi szeroka, czarna pręga aż do płetwy ogonowej. Dolne płetwy są koloru pomarańczowe. Płetwa ogonowa jest delikatnie żółtawa i może posiadać ciemniejsze plamki. Bocja mysia nie posiada łusek. Trudno jest rozróżnić samca od samicy. Udaje się to dopiero kiedy rybki osiągną dojrzałość, widać wtedy, że samica ma bardziej zaokrąglony brzuszek. Ryby te są dosyć ruchliwe, czasem agresywne. Można je umieszczać z innymi gatunkami jednak trzeba się liczyć z tym, że może atakować mniejsze gatunki.

Akwarium

Duże, przestronne, z licznymi kryjówkami. Aby rybki czuły się dobrze podłoże powinno być z piasku lub drobniutkiego żwiru. Bocje mysie lubią tworzyć norki i przekopywać podłoże. Warto stworzyć kryjówki z kamieni czy korzeni. Światło powinni być rozproszone, najlepiej zastosować rośliny pływające po powierzchni.

Polecamy

Woda

czysta, klarowna, dobrze napowietrzona. Należy często podmieniać wodę w akwarium – około 20%, ponieważ te bezłuskowe ryby są wrażliwe na niektóre związki takie jak : azotany i związki organiczne. Temperatura od 25 do 29 st.C0, pH 6,1 – 7,1. Woda miękka do średnio twardej.

Pokarm

Bocje możemy karmić wszystkimi pokarmami. Należy diete urozmaicać. Mogą to być pokarmy żywe, mrożone oraz gotowe płatki czy granulki.

Rozmnażanie

Bardzo rzadko rozmnażana w warunkach akwariowych.

Inne informacje

Video

[youtubegallery]
Bocje syjamskie|http://www.youtube.com/watch?v=wzY5qMJCG5s
Bocje mysie|http://www.youtube.com/watch?v=CdJOA-qDYXI
[/youtubegallery]
(średnia ocena: 4,33 5)
Loading...Loading...

Frazy: bocja mysia

Pozostałe atykuły, które mogą Cię zainteresować:

Dodaj komentarz

wpisz słowo Akwarium

Copyright © 2013 Akwarystyka Blog – wakwarium.pl · RSS:ArtykułyKomentarze · Akwarystyka, ryby akwariowe, krewetki, ślimaki, rośliny i sprzęt do akwarium.