Jesteś tutaj: wakwarium.pl Blog > Ryby > Barwniak czerwonobrzuchy (Pelvicachromis pulcher)

Barwniak-3Barwniak-czerwonobrzuchy2barwniak-czerwonobrzuchy

Występowanie

w gęsto zarośniętych wodach południowej Nigerii.

Wygląd

Barwniak czerwonobrzuchy jest rybą z rodziny pielęgnicowatych. Ciało wydłużone, szarożółte, przebiegają przez nie żółte i czarne pręgi. Płetwa grzbietowa zaostrzona, jej koniec czerwonawy, na końcu płetwy znajdują się do 3 czarnych plamek. Ogon przezroczysty również z ciemną plamką. W okolicy podbrzusza ciało koloru ciemnoczerwonego. Samica mniejsza od samca dorasta do 7cm, a samiec do 10 cm. Samica ma bardziej czerwone podbrzusze oraz krótsze płetwy. Jest to dosyć agresywna ryba i nie powinna być łączona z innymi pielęgnicowatymi.

Akwarium

Dla parki barwniaków akwarium powinno mieć minimum 100l. Zbiornik powinien być gęsto obsadzony, posiadać wiele kryjówek np. kamienie, koszenie, łupiny kokosów itp. Barwniaki zajmują głównie strefę przydenną.

Polecamy

Woda

Woda powinna być czysta, co jakiś czas podmieniania. Temperatura od 22 do 28 st. pH ok.7., Twardość wody około 12°n.

Pokarm

Barwniaki preferują pokarm żywy lub mrożony, urozmaicać pokarmem suchym.

Rozmnażanie

Nie sprawia trudności nawet początkującym akwarystom. Podczas tarła ryby te stają się wyjątkowo agresywne dla innych ryb i odganiają je od siebie. Po złożeniu ikry samica nie oddala się od niej a samiec odgania inne ryby. Ikra zazwyczaj składana w zagłębieniach. Kiedy narybek się wykluje po około 3 dniach, obydwoje rodziców się nimi zajmują.

Inne informacje

Video

[youtubegallery]
Barwniaki czerwonobrzuche z narybkiem|http://www.youtube.com/watch?v=UqaLjH2Mttw
Piękny barwniak|http://www.youtube.com/watch?v=ACDIzBeK__Y
[/youtubegallery]
(średnia ocena: 5,00 5)
Loading...Loading...

Frazy:

Pozostałe atykuły, które mogą Cię zainteresować:

Dodaj komentarz

wpisz słowo Akwarium

Copyright © 2013 Akwarystyka Blog – wakwarium.pl · RSS:ArtykułyKomentarze · Akwarystyka, ryby akwariowe, krewetki, ślimaki, rośliny i sprzęt do akwarium.