Jesteś tutaj: wakwarium.pl > Porady > Wybór podłoża

zwirek2zwirek3zwirek

Podłoże w akwarium nadaje naturalnego wyglądu, a także zapewnia naszym rybom poczucie bezpieczeństwa. Na ogół w każdym zbiorniku jest stosowane, wyjątkiem są jedynie zbiorniki do przechowywania młodego narybku.

W przypadku gdy mamy zamiar w naszym zbiorniku uprawiać roślinność to odpowiednio żyzne podłoże jest dość ważne, ponieważ rośliny głównie czerpią związki odżywcze po przez liście ale też przy pomocy systemu korzeniowego. Jeżeli w naszym zbiorniku będziemy posiadali ubogie w składniki odżywcze podłoże, lub też źle wykonane, wówczas niektóre gatunki nie będą chciały nam się rozwijać prawidłowo.

Zanim wykonamy podłoże musimy pamiętać o kilku ważnych czynnikach takich jak:

  • woda przez podłoże powinna swobodnie przepływać
  • nie powinno być zbyt ciężkie (tu mam na myśli rodzaj surowca)
  • nie powinno być zbyt jasne
  • żwir powinien posiadać okrągłe krawędzie nie może zawierać ostrych krawędzi (nie nadaje się kamień zakupiony w składnicy budowlanej).
  • powinno zawierać odpowiednią ilość związków odżywczych.

Jak wyżej wspomniałem przez nasze podłoże musi przepływać swobodnie woda, czyli docierać do wszystkich jego warstw. Pełni to bardzo istotną rolę, po pierwsze na bieżąco uzupełniane jest podłoże w składniki mineralne, które są rozpuszczone w wodzie, dzięki czemu docierają swobodnie do całego systemu korzeniowego roślin. Po drugie podłoże musi być regularnie przewieszane, czyli dostarczany do podłoża tlen, w przeciwnym wypadku dojdzie bardzo szybko do beztlenowego rozkładu materii, czyli wszelkich odpadów organicznych typu: odchody, resztki pokarmu, szczątki roślin i obumierające korzenie. W podłożu zbitym zachodzą chemiczne reakcje beztlenowe, dzięki czemu wytwarza się silnie toksyczny siarkowodór. Związek ten wytruje nam ryby, korzenie roślin w krótkim czasie obumrą co doprowadzi do obumarcia roślin a na dodatek wytwarza się odór jak byśmy byli gdzieś na bagnach. Dodatkowo na naszym podłożu pojawią się ciemnie plamy.

(średnia ocena: 3,75 5)
Loading...Loading...

Frazy: porady akwarystyczne, akwarystyka porady, podloze do akwarium

Pozostałe atykuły, które mogą Cię zainteresować:

Dodaj komentarz

wpisz słowo Akwarium

Copyright © 2013 Akwarystyka – wakwarium.pl · RSS:ArtykułyKomentarze · Akwarystyka, ryby akwariowe, krewetki, ślimaki, rośliny i sprzęt do akwarium.