Jesteś tutaj: wakwarium.pl Blog > Ryby > Molinezja ostrousta (Poecilia sphenops)

Molinezja_ostroustaMolinezja_ostrousta_2

Występowanie

Pierwotna odmiana tej rybki występuje w Ameryce Środkowej i Południowej. Zamieszkuje wody od Meksyku aż po Kolumbię.

Wygląd

Ubarwienie pierwotnej odmiany Molinezji ostroustej jest różnorodne i zależy od warunków w jakich występuje. Jednak najczęściej spotykanym ubarwieniem jest srebrzysto-zielone. Dzięki hodowli tej ryby otrzymano liczne odmiany. Najpopularniejszą jest odmiana „Black Molly”, która charakteryzuje się smolisto czarnym ubarwieniem. Samice tej odmiany dorastają do 6 cm długości natomiast samce są nieco mniejsze, a ich płetwa odbytowa przekształcona jest w gonopodium (narząd kopulacyjny).

Akwarium

Minimalna wielkość zbiornika to 50 litrów. Akwarium gęsto obsadzone roślinami.

Polecamy

Woda

Czysta, klarowna, często częściowo podmieniana oraz dobrze natleniana o temperaturze 2o-28°C, odczynie (pH) 7,0-8,2 i twardości (GH) 10-25°n. Molinezje bardzo lubią wodę z dodatkiem soli, dlatego jeśli inne rybki w akwarium tolerują słonawą wodę można dodać 2 łyżeczki soli na 100 litrów wody.

Pokarm

Ryba ta bez żadnych problemów zjada chętnie pokarm płatkowany, granulowany, w postaci chipsów, w tabletkach żywy oraz mrożony (wodzień, ochotka, artemia, ikra, jaja krabów, czerwony plankton, daphnia, szpinak). Przysmakiem molinezji, a głownie jej narybku są glony, które często pojawiają się w akwarium.

Rozmnażanie

W zbiorniku ogólnym lub tarliskowym należy umieścić samca oraz samicę (może być kilka samic). Już po kilku dniach, a nawet czasem godzinach dochodzi do zapłodnienia samicy. Fakt, że samica jest już zapłodniona możemy rozpoznać po kilku dniach tylko po powiększonym brzuchu, gdyż plama ciążowa jest niewidoczna przy czarnym ubarwieniu. Następnie należy samicę umieścić w osobnym zbiorniku (kotnik) lub akwarium ogólne obsadzić gęsto drobnolistną roślinnością. Okres ciąży u mieczyków trwa 5-7 tygodni w zależności od temperatury wody w zbiorniku. Po tym okresie rodzi się 20-70 małych, ale w pełni samodzielnych mieczyków, które należy karmić na początku pylistym pokarmem dla narybku, nicieniami mikro, jajami krabów, cyklopem, larwami solowca. Po porodzie natychmiast należy oddzielić samicę od swojego potomstwa, gdyż narybek może zostać przez nią zjedzony.

Inne informacje

Molinezja ostrousta jest rybą łatwą w hodowli. Bez problemu się rozmnaża, dlatego polecam ją wszystkim początkującym akwarystom.
(średnia ocena: 2,20 5)
Loading...Loading...

Frazy: molinezja, molinezja ostrousta

Pozostałe atykuły, które mogą Cię zainteresować:

2 komentarzy

  1. Przemo pisze:

    Czytam o molinezji a tu nagle w dziale ROZMNAŻANIA pojawia sie opis mieczyków:)mała uwaga :)

  2. Adam pisze:

    Mam molinezje wraz ze samcem już 4 miesiące i nic się nie dzieje jeszcze ani razu nieurodziła. Co mam zrobić by urodziła.

Dodaj komentarz

wpisz słowo Akwarium

Copyright © 2013 Akwarystyka Blog – wakwarium.pl · RSS:ArtykułyKomentarze · Akwarystyka, ryby akwariowe, krewetki, ślimaki, rośliny i sprzęt do akwarium.