Jesteś tutaj: wakwarium.pl Blog > Ślimaki > Ślimak Helenka (Anentome Helena)

slimak-helenka

Występowanie

Helenka pochodzi z Azji, ale występuje również w Tajlandii oraz Indonezji. Chętnie zamieszkuje szybko płynące rzeki oraz stawy i jeziora.

Wygląd

Helenka osiąga do 2 cm długości. Brązowo-żółta skorupa w kształcie spiralnego stożka. Ze skorupy wyłania się trąba, która poszukuje pokarmu – najczęściej ślimaków (zatoczków).

Akwarium

Przyjęto zasadę, że na 10 litrów w akwarium przypada 1 ślimak. Minimum 25 litrów.

Polecamy

Woda

Nie ma specjalnych wymagań co do twardości wody. Temperatura odpowiednia dla tego ślimaka 22-30 stopni Celsjusza. W cieplejszej wodzie (+26) znacznie chętniej się rozmnaża.

Pokarm

Przede wszystkim helenka poluje i żywi się innymi ślimakami w akwarium (np. zatoczki, rozdętki). Helenka nie pogardzi również tabletkami wysokoproteinowymi dla ryb oraz karmą dla krewetek. Ślimak ten nie zjada krewetek pomimo różnych opinii na ten temat. Helenka potrafi zjeść ślimaki rozmiarem podobne do swojego. Nie zjadają siebie na wzajem.

Rozmnażanie

Bardzo łatwe w rozmnożeniu. Wymagane podwyższenie temperatury do co najmniej 26 stopni Celsjusza. Kopulacja wygląda mniej więcej tak jakby dwa ślimaki się skleiły ze sobą. Następnie Helenka składa bardzo małe jajeczka ok. 1 mm. Wykluwanie trwa około 5-6 tygodni.

Inne informacje

Helenka to typowy drapieżnik. Bardzo chętnie poluje na ślimaki innych gatunków mniejsze rozmiarami od siebie. Liczna grupa helenek potrafi skutecznie zwalczyć plagę ślimaków w akwarium.

Video

[youtubegallery]
Helenka zjada ślimaka|http://www.youtube.com/watch?v=j3BKU6-hK5Y
Helenka w krewetkarium|http://www.youtube.com/watch?v=un6LTjiZm_g
[/youtubegallery]
(średnia ocena: 2,78 5)
Loading...Loading...

Frazy: ślimak helenka, helenki, ślimak helena, ślimaki helenki, helenka ślimak, yhs-002, helenki rozmnażanie, rozmnażanie helenek

Pozostałe atykuły, które mogą Cię zainteresować:

5 komentarzy

 1. Ktoś pisze:

  Co za bzdura z tą twardością wody!! „NIE MA SPECJALNYCH WYMAGAŃ CO DO TWARDOŚCI WODY” CIEKAWE TYLKO JAK PRZY MIĘKKIEJ WODZIE SLIMAK ODBUDOWUJE SWOJĄ SKORUPKĘ!
  POZDRO

 2. Paweł pisze:

  Ta, nie zjada krewetek. Ponoć poluje nawet na osłabione lub chore ryby.
  Tu jest filmik na którym helenka „nie zjada” żywej krewetki https://www.youtube.com/watch?v=nDk_Pg2wQPk

 3. Krzysiek pisze:

  Ta jasne nie poluje na swój gatunek, ja mam w akwarium i mimo karmienia ich odpowiednio jedne sa normalne a inne polują tez na swoich i sa dwa rasy większe od pozostałych, krewetki tez upoluja i nawet ryby ja na przyklad od kad mam helenki to nie mam problemów z nadmiarem gupików gdyż z każdego miotu zostaje jeden mose dwa a resztę helenki dojadaja na dnie nawet ampularie dwie mi skasowaly.

 4. Kamil pisze:

  Paweł, co ty wygadujesz, pomyśl logicznie jak ślimak może złapać zdrową krewetkę? to taj jak byś powiedział że żółwie żywią się wróblami. ;_;

 5. Irek pisze:

  Dzień dobry,
  opis i komentarze do niczego. Ocena poniżej zera !!!!! Tajlandia i Indonezja to też Azja. Ślimaczek nie dopadnie krewetki, rybkę i owszem, ale kiedy padła lub dogorywa. Nie zjadają się wzajemnie – to kopulacja (do wiadomości dla mało doświadczonych chłopczyków). Najważniejsze to wróćmy do szkoły podstawowej i nauczmy się pisać poprawnie.

Dodaj komentarz

wpisz słowo Akwarium

Copyright © 2013 Akwarystyka Blog – wakwarium.pl · RSS:ArtykułyKomentarze · Akwarystyka, ryby akwariowe, krewetki, ślimaki, rośliny i sprzęt do akwarium.