Jesteś tutaj: wakwarium.pl Blog > Ryby > Zbrojnik niebieski (Ancistrus dolichopterus)

Zbrojnik_niebieski_2Zbrojnik_niebieski

Występowanie

Występuje na kontynencie południowo amerykańskim głównie w Brazylii, Gujanie, Peru. Jego naturalnym środowiskiem są wody Amazonki oraz jej dorzecza.

Wygląd

Ubarwienie szaro-niebieskie w biało-żółte plamy na całym ciele, które jest brzusznie spłaszczone. Dorasta do 15 cm długości. Samiec zaopatrzony jest w duże, liczne wyrostki na głowie, których samica nie posiada wcale lub są one znacznie mniejsze.

Akwarium

Minimalna wielkość zbiornika to 100 litrów.

Polecamy

Woda

Czysta, klarowna, często częściowo podmieniana i dobrze napowietrzana o temperaturze 23-27°C, odczynie (pH) 6,5-7,5 i twardości (GH) do 5-20°n.

Pokarm

Podstawą jego diety są oczywiście glony, ale nie oznacza to że nie należy zbrojnika karmić. Zjada on chętnie pokarm płatkowany, granulowany, w postaci chipsów, żywy, mrożoną ochotkę, wodzienia, artemię oraz mix serca wołowe + szpinak. W jego diecie powinny znajdować się również warzywa np. marchewka, szpinak, sałata oraz tabletki dla ryb żerujących w strefie przydennej akwarium z dużą ilością spiruliny.

Rozmnażanie

Kiedy samiec jest gotowy i chce przystąpić do tarła zaczyna szukać różnych zakamarków w całym akwarium. Najczęściej są to plastikowe elementy filtra, kamienie, łuski orzecha kokosowego. Wtedy w akwarium należy umieścić najlepiej plastikową rurkę PCV. Gdy już ją umieścimy samiec zaczyna czyścić rurkę swoją przyssawką. Czyszczenie trwa zwykle kilka dni. Następnie zaprasza on samice do wcześniej przygotowanej rurki. Samica w okresie tym ma wyraźnie powiększony brzuch, gdyż jest on wypełniony ikrą. Czasami widoczne są nawet żółto-pomarańczowe ziarenka ikry. Samiec zatrzymuje samice w kryjówce, gdzie dochodzi do aktu tarła (samica składa ikrę, a samiec polewa ją spermą). Ikra o dosyć dużej średnicy około 2-3 mm przyklejana jest w postaci grona do ścianek kryjówki. Po złożeniu ikry opiekę nad nią obejmuje samiec. Wachluje jaja przy pomocy płetw piersiowych i brzusznych powodując regularny przepływ wody, co zapewnia optymalne warunki tlenowe do rozwoju larw. Wylęg narybku następuje po 4-7 dniach. Początkowo narybek zostaje w kryjówce, a po około 4-5 dniach małe glonojady opuszczają miejsce schronienia i zaczynają żerować. Należy wtedy podawać im pokarmy z dużą zawartością spiruliny, żółtko, nicienie mikro, oczlika, larwy solowca.

Inne informacje

Zbrojnik ten mimo swojej zwyczajowej nazwy „glonojad” kiepsko radzi sobie z czyszczeniem akwarium z glonów (mowa tutaj o dorosłych osobnikach, młode bardzo chętnie zjadają dużą ilość glonów). Jest jednak najprostszym w hodowli gatunkiem z wszystkich zbrojników. Polecam wszystkim początkującym akwarystom.
(średnia ocena: 4,75 5)
Loading...Loading...

Frazy: zbrojnik niebieski, zbrojnik, glonojad zbrojnik

Pozostałe atykuły, które mogą Cię zainteresować:

Dodaj komentarz

wpisz słowo Akwarium

Copyright © 2013 Akwarystyka Blog – wakwarium.pl · RSS:ArtykułyKomentarze · Akwarystyka, ryby akwariowe, krewetki, ślimaki, rośliny i sprzęt do akwarium.