Jesteś tutaj: wakwarium.pl Blog > Ślimaki > Ślimak Ampularia (Pomacea)

ampularia-3ampularia-2ampularia

Występowanie

Różne odmiany Ampularii występują Ameryce Południowej, Ameryce Północnej oraz na wyspach Morza Karaibskiego. Niektórze gatunki występują również w Azjii i Afryce.

Wygląd

Ampularia jest jednym z najpopularniejszych ślimaków w akwarium. Posiada dużą skorupę do około 5 cm. Najczęściej występuje w różnch odcieniach koloru brązowego. Ślimak ten nie posiada narządu słuchu a jego oczy pozwalają mu tylko na odróżnianie ciemnych/jasnych miejsc. Oddychają skrzelami. Żyje do 4 lat (w chłodniejszej temperaturze).

Akwarium

Na jedną Ampularie przypada 10 litrów wody. Akwarium powinno być przykryte, ponieważ ślimaki lubią wychodzić poza zbiornik, gdzie potrafią przeżyć nawet tydzień.

Polecamy

Woda

Woda powinna być dobrze filtrowana i dosyć twarda (pH 7-8). Temperatura akceptowana przez Ampularie to 18-28 C jednak w wyższej temperaturze żyją krócej. W temp. 24-25 nie żyje dłużej niż 2 lata.

Pokarm

Bardzo pożyteczny ślimak. Smakosz glonów, szczątek roślin, martwych ryb oraz resztek jedzenia. Można powiedzieć, że zjada wszystko co nie jest już żywe i nie jest nam potrzebne :)

Rozmnażanie

Ten rozdzielnopłciowy ślimak jest jednym z najłatwieszych do rozmnożenia ślimaków (zaraz po zatoczkach i rozdętkach). Aby rozmnożyć tego ślimaka potrzebujemy kilku lub kilkunastu sztuk. Składa on jaja nad taflą wody najchętniej na roślinach nad wodą. Wykluwanie trwa około 2 tygodni.

Inne informacje

Nie należy trzymać Ampularii z bocjami oraz ślimakami Helenka, ponieważ zostaną zjedzone. Najpopularniejszy gatunek to: Pomacea diffusa

Video

[youtubegallery]
Duże, dorosłe Ampularie|http://www.youtube.com/watch?v=fxUgCyNfj1s
Ciemna ampularia|http://www.youtube.com/watch?v=rkyli4I51zc
[/youtubegallery]
(średnia ocena: 5,00 5)
Loading...Loading...

Frazy: ampularia, ślimak ampularia, ślimaki akwariowe, ślimak akwariowy, ampularie, ślimaki ampularia, ampularia ślimak, slimaki w akwarium

Pozostałe atykuły, które mogą Cię zainteresować:

1 komentarz

  1. wela pisze:

    witam. masz może na sprzedaż ampularie jakichś nietypowych kolorów? Jesli tak odezwij sie prosze na gg 8613013

Dodaj komentarz

wpisz słowo Akwarium

Copyright © 2013 Akwarystyka Blog – wakwarium.pl · RSS:ArtykułyKomentarze · Akwarystyka, ryby akwariowe, krewetki, ślimaki, rośliny i sprzęt do akwarium.