Jesteś tutaj: wakwarium.pl Blog > Ryby > Pielęgniczka Ramireza (Microgeophagus ramirezi)

Pielegniczka_ramirezaramirezkaPielegniczka_ramireza

Występowanie

Ameryka Południowa, rzeki Wenezuela i Kolumbia, dorzecze Orinoko.

Wygląd

W naturalnym środowisku kolor zielonobrązowy z mieniącymi się na niebiesko i fioletowo łuskami. Ich barwa jest zmienna, zależy to od warunków w jakich się aktualnie znajduje, światła oraz stanu emocjonalnego ryby. Kolor od różowego do ciemnej purpury z mieniącymi się niebieskimi punkcikami. Tułów bokiem spłaszczony, wysoki, delikatnie jajowaty. Od główki do czerwonego oka przechodzi czarna pręga. Skrzela niebieskie, błyszczące. Obrzeża płetw brunatne. Spód tułowia od strony głowy żółtawy. W akwarystyce spotykane odmiany o łuskach pomarańczowych i żółtych. Samiec 6-7 cm długości większy od samicy i mocniej ubarwiony, w warunkach akwariowych jest stroche mniejszy, przednie płetwy ma ciemne. Samica słabiej ubarwiona, z czerwonymi, tęczowymi punkcikami, bardziej okrągła w części brzusznej.

Akwarium

Minimalna wielkość zbiornika dla jednej pary to 50-60l, przy czym ważniejsza jest powierzchnia dna, gdyż są to ryby strefy przydennej.

Polecamy

Woda

Ryby wrażliwe zarówno na zanieczysczenia i jakość wody. Preferują temperaturę 24-27°C oraz pH 6,5?7. Twardość wody nie powinna przekraczać 10°n.

Pokarm

Ramirezki przyjmują głównie pokarm żywy t.j.doniczkowce, larwy komarów,dafnię(rozwielitkę)widłonogi. Można stosować jako urozmaicenie suchy pokarm, a szczególnym dodatkiem będzie morski, czerwony plankton.

Rozmnażanie

Dojrzałość płciową Ramirezki osiągają w około 4 miesiące. Aby je rozmnożyć umieszczamy dorosłe osobiki w dojrzałym akwarium o pojemności minimum 25l, z drobnym żwirem. Jeśli chcemy żeby rybki czuły się bezpiecznie należy zadbać o to by akwarium do tarła było gęsto obsadzone i posiadało wiele kryjówek.Ważne jest również, aby w akwarium znajdowało się troche mchu jawajskiego(Vesicularia dubyana), który będzie dodatkowym schroniem dla wkrótce wyklutego narybka. W akwarium powinien pracować sprawny filtr, jednakże należy uważać żeby nie powstał silny ruch wirowy.

Video

[youtubegallery]
Pielęgniczki ramireza z małymi|http://www.youtube.com/watch?v=5M-4wP3mDwo
Piękna pielęgniczka ramireza|http://www.youtube.com/watch?v=B49zvI2Hq_4
Kolorowe pielęgniczki ramireza|http://www.youtube.com/watch?v=PFvRt1lC4dI
[/youtubegallery]
(średnia ocena: 3,67 5)
Loading...Loading...

Frazy: pielęgniczka ramireza, ramirezki, ramireza

Pozostałe atykuły, które mogą Cię zainteresować:

1 komentarz

  1. admin pisze:

    Jedna z najładniejszych rybek w akwariach słodkowodnych, cena ramirezy w sklepach akwarystycznych mieści się w granicach 8-12 zł.

Dodaj komentarz

wpisz słowo Akwarium

Copyright © 2013 Akwarystyka Blog – wakwarium.pl · RSS:ArtykułyKomentarze · Akwarystyka, ryby akwariowe, krewetki, ślimaki, rośliny i sprzęt do akwarium.