Jesteś tutaj: wakwarium.pl Blog > Ryby > Skalar Żaglowiec (Pterophyllum scalare)

skalar3skalar2skalar1

Występowanie

Głównie rzeki Południowej Ameryki w środkowej i dolnej części amazonki.

Wygląd

Żaglowiec Skalar jest rybą z rodziny pielęgnicowatych. Jest to ryba stadna, spokojna, nie zagrażająca innym mieszkańcom akwarium. Ciało skalara jest silnie spłaszczone i osiąga do 35cm. wysokości oraz do 18cm. długości. Ma piękne duże płetwy przypominające żagle. Rybki są w kolorze od srebrzystego do zielonkawego. Dodatkowo posiadają ciemne pionowe linie. Dzięki takiemu ubarwieniu ryby w warunkach naturalnych mogą się świetnie zakamuflować. Płeć skalara jest trudna do odróżnienia, udaje się to wprawnym akwarystom.

Akwarium

Zbiornik dla skalara powinien być duży, minimum 100l oraz wysoki. Akwarium powinno być obsadzone większymi roślinami, umożliwiającymi swobodne poruszanie się skalarów. Warto zapewnić trochę cienia umieszczając w naszym akwa rośliny, które unoszą się na powierzchni wody.

Polecamy

Woda

Czysta, przejrzysta. Temperatura od 24 do 260C, pH 6,5 – 7,5. Co jakiś czas należy podmieniać wodę.

Pokarm

Skalary żaglowce są wszystkożerne. Ich dieta powinna być jak najbardziej urozmaicona, zawiera c zarówno pokarm żywy, suchy czy mrożony.

Rozmnażanie

Dosyć trudne, jednak dla dobrego akwarysty nie stanowi większego problemu. Skalary naturalnie dobierają się w pary. Może wówczas do agresji parki względem innych ryb. Skalary wyszukują sobie miejsce do złożenia ikry. Zazwyczaj złożenie jej następuje na liściu lub innej płaskiej powierzchni dostępnej w akwarium. Złożenie i zapłodnienie ikry trwa około 2 godz. Należy następnie wyjąc liść czy płaski kamień i umieścić w kotniku a następnie osadzić w podłożu. Należy zadbać aby kotnik był dobrze napowietrzony. Młode wykluwają się po około 2-4 dniach.

Inne informacje

Video

[youtubegallery]
Piękne i duże skalary|http://www.youtube.com/watch?v=9gXVgWLbZ-g
Skalary w ZOO Łódź|http://www.youtube.com/watch?v=ObSu4V_I73A
[/youtubegallery]
(średnia ocena: 3,00 5)
Loading...Loading...

Frazy: krewetki słodkowodne ameryka poludniowa, skalary

Pozostałe atykuły, które mogą Cię zainteresować:

Dodaj komentarz

wpisz słowo Akwarium

Copyright © 2013 Akwarystyka Blog – wakwarium.pl · RSS:ArtykułyKomentarze · Akwarystyka, ryby akwariowe, krewetki, ślimaki, rośliny i sprzęt do akwarium.