Jesteś tutaj: wakwarium.pl Blog > Ryby > Kirysek niebieski (Corydoras nattereri)

Występowanie

Ameryka Południowa. Głównie rzeki południowo – wschodniego wybrzeża Brazylii oraz peruwiańskie dopływy Amazonki.

Wygląd

Ubarwienie niebiesko – zielone mieniące się w promieniach światła, rozłożone nie równomiernie wzdłuż całego ciała. Ciało w kształcie „maczugi”, spłaszczone od dołu, pokryte pancerzykiem z twardych płytek nachodzących na siebie. Jak wszystkie sumowce kiryski zaopatrzone są w trzy pary wąsików, które są organem czuciowo – smakowym. Dorastają do 5-6 cm długości. Samica jest większa i grubsza od samca. Ponad to samiec posiada wydatniejszą i bardziej spiczastą płetwę grzbietową.

Akwarium

Minimalna wielkość zbiornika to 40 litrów jednak optymalną wielkością jest 60 litrów.

Polecamy

Woda

Czysta, klarowna, często częściowo podmieniana o temperaturze 22-26°C, odczynie (pH) 6,0-8,0 i twardości (GH) 2-25°n. Mimo, iż kiryski czasami żyją w wodach ubogich w tlen, woda w akwarium powinna być dość dobrze filtrowana i napowietrzana.

Pokarm

Ryba wszystkożerna niegardząca żadnym pokarmem. Zjada wszystkie resztki gromadzące się na dnie akwarium. Jednak nie oznacza to, że nie należy jej karmić. Kiryski chętnie zjadają pokarm płatkowany, granulowany, w postaci chipsów firmy Sera, Tetra oraz Tropical, żywy oraz mrożony (wodzień, czerwona larwa ochotki, artemia, mix serca wołowe + szpinak, rurecznik). Pokarmem, który najchętniej zjadają kiryski jest pokarm w postaci tabletek dla ryb żerujących w strefie przydennej akwarium.

Rozmnażanie

Rozmnażanie kiryska niebieskiego tak jak i innych gatunków kirysków nie jest trudne. Ich tarło przebiega w grupie. W akwarium tarliskowym umieszczamy jedną samicę oraz dwa samce. Przez kilka dni poprzedzających tarło tarlaków karmimy mrożonym rurecznikiem oraz obniżamy temperaturę w akwarium do 20°C. Wszystkie te zabiegi, czyli intensywne karmienie mrożonym rurecznikiem i obniżenie temperatury wody w akwarium stymuluje tarło u kirysków. Tarło rozpoczyna się nieustanną gonitwą samców za samicą po całym akwarium. Następnie samica składa ikrę, która zapładniana jest przez samca. Ikra zazwyczaj składana jest na spodniej stronie liści roślin, kamieniach, korzeniach, ściankach akwarium, filtrach. Następnie należy odłowić tarlaki, aby zapobiec zjedzeniu ikry. Liczba jaj składanych przez samicę waha się w granicy od 50 do 200 sztuk, ale zazwyczaj ich liczba to około 100 sztuk. Wylęg narybku następuje po około 5-8 dniach, a liczba młodych jest dosyć duża. Młode tuż po wylęgu karmimy nicieniami mikro, jajami krabów, cyklopem, larwami solowca, żółtkiem.

Inne informacje

Kirysek niebieski jak i inne gatunki kirysków jest rybą stadną i powinien być trzymany w grupie liczącej od kilku do kilkunastu osobników. W razie niedoboru tlenu w wodzie kiryski podpływają do lustra wody i pobierają powietrze atmosferyczne. Tlen zawarty w powietrzu dociera do wszystkich komórek ciała poprzez silnie ukrwione ścianki jelita cienkiego. W akwarium przeznaczonym dla kirysków powinien znajdować się drobny żwirek lub piasek, gdyż zbyt gruby i ostry żwirek może spowodować uszkodzenie wąsików czuciowo-smakowych co bardzo często kończy się śmiercią rybki.
(średnia ocena: 5,00 5)
Loading...Loading...

Frazy:

Pozostałe atykuły, które mogą Cię zainteresować:

Dodaj komentarz

wpisz słowo Akwarium

Copyright © 2012 Akwarystyka Blog – wakwarium.pl · RSS:ArtykułyKomentarze · Akwarystyka, ryby akwariowe, krewetki, ślimaki, rośliny i sprzęt do akwarium.