Jesteś tutaj: wakwarium.pl Blog > Ryby > Arowana srebrna (Osteoglossum Bicirrhosum)

arowana3arowanaarowana2

Występowanie

Amazonka oraz jej dopływy, również wody wolno płynące.

Wygląd

Arowana srebrna jest rybą z rodziny kostnojęzykowych. W warunkach naturalnych dorasta nawet do 120cm., a w akwariach do 80cm. Może ważyć do 6 kg. Ciało wydłużone, wstęgowate, łuski duże, o srebrnym połysku, mogą zmieniać swoje położenie w zależności od danej pozycji ciała. Charakterystyczne wąsy(rozwidlone wyrostki) u dołu szczęki, które u tych ryb stanowią narząd czuciowy. Płetwy grzbietowe i ogonowe prawie w całości połączone z płetwą odbytową. Płetwy brzuszne i piersiowe są parzyste i wydłużone. Gałki oczne są niezwykle ruchome, duże i wypukłe. Ustawiają się niezależnie do obserwowanego przez nie obiektu. Samice różnią się od samców szerszą partią brzuszną. Natomiast samce mają bardziej wydłużoną płetwę odbytową, a ich szczęka dolna wystaje ponad szczękę górną. Ryby bardzo agresywne, nawet wobec swojego gatunku.

Akwarium

Aby stworzyć Arowanie jak najlepsze warunki akwarium powinno mieć około 400l. Jeśli dysponujemy większą ilością miejsca akwarium oczywiście może być jeszcze większe. Oświetlenie powinno być umiarkowane, niezbyt jaskrawe. Należy jak najlepiej zabezpieczyć górę akwarium odpowiednim przykryciem, ponieważ Najlepszym sposobem będzie zastosowanie pokrywy z płyty PLEXI, najlepiej o grubości 10mm. Dodatkowo płytę tę można zabezpieczyć kamieniami czy cegłówkami. Zbiornik ten jest bardzo ciężki więc należy pamiętać o solidnej podstawie, najlepiej ze spornikami.

Polecamy

Woda

Czysta, filtrowana, o odcieniu lekko bursztynowym. Temperatura od 24 do 30 st., pH 6,5, można zastosować filtr który będzie wypełniony czystym torfem wysokim. Najlepiej w akwarium trzymać jednego osobnika gdyż pozwoli to uniknąć jego agresywnych zachowań, pozwoli na dobre rozwinięcie i wzrost ryby oraz nie będzie miała wybrakowanych łusek spowodowanych starciami z innymi osobnikami.

Pokarm

Dieta powinna być urozmaicona, podawana proporcjonalnie do wielkości osobników. Ryby te żywią się owadami, skorupiakami oraz małymi rybami. Najlepiej aby podawać inne mniejsze ryby np. mieczyki, gupiki, karasie, molinezje itp., można też podawać im gotowe filety.

Rozmnażanie

Rozmnażanie Akar jest stosunkowo trudne i nie polecane dla początkujących akwarystów. Aby doszło do tarła pary muszą być dobrane. Do tarła dochodzi na szerokich liściach bądź na płaskich kamieniach. Parki mogą rozpocząć tarło już po upływie 6 miesięcy. W tym czasie rybki muszą mieć zapewniony spokój. Akary opiekują się swoim potomstwem nawet do pół roku.

Inne informacje

Rybka rzadko spotykana w sklepach akwarystycznych.

Video

[youtubegallery]
Mała Arowana Srebrna|http://www.youtube.com/watch?v=Ltl5z9VGuYI
Duże Arowany Srebrne|http://www.youtube.com/watch?v=eT0Tp3yw5fI
[/youtubegallery]
(średnia ocena: 5,00 5)
Loading...Loading...

Frazy: arowana srebrna, arowana akwarium

Pozostałe atykuły, które mogą Cię zainteresować:

Dodaj komentarz

wpisz słowo Akwarium

Copyright © 2013 Akwarystyka Blog – wakwarium.pl · RSS:ArtykułyKomentarze · Akwarystyka, ryby akwariowe, krewetki, ślimaki, rośliny i sprzęt do akwarium.