Jesteś tutaj: wakwarium.pl Blog > Porady > Poradnik początkującego akwarysty


poradyNie śpiesz się
Nigdy nie śpiesz się przy zakładaniu nowego zbiornika, pośpiech jest zgubny, lepiej poczekaj i zrób to dokładnie niż szybko i źle

Płukanie filtra
Zawsze płucz filtr w wodzie spuszczonej z akwarium, NIGDY POD KRANEM dlatego że chlor i gorąca woda zabija bakterie które są potrzebne do prawidłowego rozwoju procesu azotowego. Jeżeli będziesz płukał w wodzie z kranu proces azotowy nigdy się nie zakończy.

Przygotuj wodę
Pamiętaj nigdy nie używaj środków do szybkiego uzdatniania wody, czyli środków, które wiążą metale ciężkie, dlatego że w skład metali wchodzi między innymi żelazo i miedź, a jak każdemu wiadomo żelazo jest jednym z podstawowych związków potrzebnych do prawidłowego rozwoju roślin. Mimo że na opakowaniu jest napisane, że woda nadaje się po jakiejś godzinie nigdzie nie piszą, że wiąże żelazo. Nikomu nie polecam nawet nie pomaga dodanie żelaza. Najlepiej odstawić wodę na 2 – 3 dni chlor wyparuje i woda jest ok.

Nawożenie
Każdy nawóz zaczynaj podawać stopniowo zacznij od połowy dawki lepiej poczekać na efekty niż mieć problem z glonami.
Pierwsze nawożenie nigdy nie zaczynaj wcześniej niż po 2 tygodniach od założenia nowego baniaczka a CO2 dopiero po miesiącu. Nie będziesz miał wówczas problemów z glonami.

Podmiana Wody
Podmieniaj ok. 15 % wody raz w tyg. to pozwoli zachować jej świeżość i poziom azotanów (NO3) i azotynów (NO2)

Nie przekarmiaj
Nigdy nie przekarmiaj ryb to powoduje choroby, pierwotniaki (mgła, mleko w zbiorniku) wzrost azotynów i itp. lepiej podawać mniej a częściej jak z wszystkim

Pierwotniak
Jak pokaże się pierwotniak jako mgła, to można troszkę soli akwarystycznej dodać, ale troszeczkę. Bo zawiera nadmanganian natomiast mała ilość zniszczy pierwotniaka, ponadto należy wstrzymać karmienie na 3 dni i porządnie wypłukać filtr.

Rośliny
Starajcie się trzymać standardów amazonki, kryptokoryny trawki, ludwigi, to co każdy raczej trzyma, nie szukajcie jakiś wynalazków ponieważ wiele z tych roślin są to rośliny bagienne i po kilku miesiącach okaże się że rośliny już niema. na dodatek szczególnie uważajcie przy kupowaniu w małych sklepikach osiedlowych, często w takich można kupić np. palmę lub jakiś inny wynalazek zginie i to na pewno. Zawsze kupujcie roślinę z zdrowymi korzeniami nigdy nie kupujcie z podgnitymi. Roślina która ma podgnite korzenie rosła w złych warunkach więc albo będzie długo słabo rosła albo zginie marnie.

Roślina ma czarne włochate korzenie
Pamiętajcie, że każda roślina, która ma czarne włochate korzenie tak jak Mikrozium, nie nadaje się do wsadzenia w podłoże są to rośliny, które mają korzenie nie zakopane, jak ją zakopiecie szybko zgnije.

Sadzenie roślin
Przy wsadzaniu roślin, staraj się robić to dokładnie, poświęć więcej czasu a będziesz miał lepsze efekty.

Ślimaki
Do niszczenia ślimaków nie używajcie chemii tylko w naturalny sposób. Najlepiej do tego nadaje się Bocja Wspaniała nie jest tania, ale czyści świetnie. Lub ślimaki drapieżne Helenka.

Termometr
Nie proponuję używania termometrów przyklejanych (paskowych), ponieważ są nie dokładne. Fakt ładnie wyglądają i nie zajmują miejsca, ale są umieszczane na zewnątrz zbiornika, powietrze ochładza termometr i jest zakłamanie w temperaturze.

Kotnik dno
Do małego kotnika proponuję nie dawać żadnego żwiru, bo to utrudnia sprzątanie.

Naturalne zmętnienie wody
Jeżeli w naszym akwarium mamy mętną wodę, a zachowujemy wszystkie podstawowe warunki, czyli nie przekarmiamy, płuczemy pokarm żywy i mrożony i regularnie sprzątamy, to problem wynika ze złej filtracji, czyli nasz filtr nie spełnia swoich wymagań np. mamy zły wkład lub za bardzo ubity w naszym filtrze i wówczas jest słaby przepływ wody przez nasze wkłady co powoduje złą filtrację i mamy objaw mleka w akwarium.

Obniżanie KH/GH
Jeżeli mamy wodę zbyt twardą to można obniżyć ją przez gotowanie przez 20 minut, następnie odstawiamy na 1 godzinę żeby się odstała. W ten sposób nasza woda nie traci na wartości a zostają wytrącony jony wapnia i magnezu (pospolicie kamień). Przez gotowanie ja obniżam z 28 dkh do 6 dkh tak że różnica jest znaczna.

(średnia ocena: 4,25 5)
Loading...Loading...

Frazy: akwarium dla poczatkujacych, rośliny akwariowe dla początkujących, akwarystyka dla początkujących, poradnik akwarysty, akwarium dla początkujących porady, rośliny do akwarium dla początkujących, rybki akwariowe dla początkujących

Pozostałe atykuły, które mogą Cię zainteresować:

Dodaj komentarz

wpisz słowo Akwarium

Copyright © 2013 Akwarystyka Blog – wakwarium.pl · RSS:ArtykułyKomentarze · Akwarystyka, ryby akwariowe, krewetki, ślimaki, rośliny i sprzęt do akwarium.