Jesteś tutaj: wakwarium.pl Blog > Porady > Filtracja biologiczna


ceramika_w_filtrze-kaskadowymbioceramikaFiltracja biologiczna jest najważniejszym rodzajem filtracji, ponieważ reguluje ona zawartość związków takich jak Amoniak, Azotyny. Polega ona na tym że wewnątrz wkładów filtracyjnych rozwijają się bakterie nitryfikacyjne które są odpowiedzialne za proces azotowy a tym samym za dojrzewanie akwarium. Rozkładają one resztki organiczne a następnie oczyszczają wodę ze związków chemicznych. Bez nich w dość szybkim czasie doszło by do nagromadzenia się Amoniaku czy Jonów Amonowych w skutek czego, nasze ryby mogły by ulec zatruciu. Aby takie bakterie mogły się rozwinąć potrzebne im jest miejsce rozwoju, w tym celu w filtrach stosuje się specjalne wkłady zapewniające odpowiednią ilość powierzchnie rozwojowej. Wkłady tego typu możemy zakupić w sklepach są to między innymi:

  • Specjalna gąbka o otwartych oczkach (tu musimy pamiętać że zwykła gąbka nie nadaje się ponieważ ma oczka zamknięte i nie przepływa przez nią swobodnie woda.
  • Specjalny żwir o bardzo dużej porowatości.
  • Wkłady ceramiczne (małe ceramiczne rureczki)
  • Bio-bale i Bio Kulki (są to plastikowe wkłady)

Najczęściej tego typu wkłady stosowane są w filtrach zewnętrznych, natomiast filtrach wewnętrznych przeważnie stosuje się gąbkę. Zdarza się również, że w filtrach kaskadowych znajdzie się trochę miejsca na wkład biologiczny.

Filtr pełniący rolę biologicznej filtracji powinno się otwierać i czyścić jak najrzadziej w dodatku należy zawsze pamiętać że należy taki filtr zawsze płukać w wodzie spuszczonej z akwarium, nie wolno takich wkładów płukać pod kranem ponieważ ulegną zniszczeniu bakterie nitryfikacyjne i nasz filtr przestanie działać, wówczas trzeba będzie czekać ok. miesiąca zanim wytworzą się nowe bakterie. Filtr tego typu proponuje płukać co 3-4 miesiące.

(średnia ocena: 3,83 5)
Loading...Loading...

Frazy:

Pozostałe atykuły, które mogą Cię zainteresować:

Dodaj komentarz

wpisz słowo Akwarium

Copyright © 2013 Akwarystyka Blog – wakwarium.pl · RSS:ArtykułyKomentarze · Akwarystyka, ryby akwariowe, krewetki, ślimaki, rośliny i sprzęt do akwarium.