Jesteś tutaj: wakwarium.pl > Porady > Jak wybrać akwarium


ideaWybierając akwarium zapomnij o błędnej regule, że małe akwarium to mniejszy kłopot a duże akwarium to duży kłopot. W akwarystyce jest wręcz odwrotnie.

W mniejszym akwarium trudniej utrzymać stabilne warunki, łatwo zbiornik „przerybić” a i roślin zmieści się mniej co na pewno nie pozwoli na stworzenie zadowalającej kompozycji. W dużym akwarium łatwiej utrzymać stabilne warunki, skoki temperatury, pH oraz stężeń nawozów są znacznie mniejsze co sprzyja stabilizacji małego ekosystemu jakim jest akwarium. W dużym akwarium łatwiej stworzyć to co sobie wyobrazimy więc kompozycje w większym akwarium będą znacznie ciekawsze.

Chcąc stworzyć akwarium w stylu holenderskim, warto postarać się o zakup akwarium, które będzie dosyć szerokie. Dzięki temu w akwarium łatwiej uzyskać efekt głębi. Według mnie początkujący akwarysta nie powinien zaczynać od zbiornika mniejszego niż 100 litrów.

Wiem z doświadczenia jak w moim pierwszym 25-litrowym akwarium trudno mi było utrzymać stabilne warunki. Planując zakup akwarium należy przemyśleć gdzie będzie ono stało. Nie wolno także zapomnieć o przestrzeni dla osprzętu jak oświetlenie, filtr kubełkowy czy zestaw do nawożenia dwutlenkiem węgla. Rozmiar akwarium należy dostosować do miejsca w którym planujemy postawić swój zbiornik tak aby komponował się z otoczeniem.

W wielu przypadkach razem z zakupem akwarium kupujemy (lub tworzymy sami) szafkę pod akwarium o wymiarach dostosowanych do wymiarów naszego akwarium, która zdoła również pomieścić cały osprzęt akwarystyczny. Akwarium wraz z dedykowaną do niego szafka wzbogacają atrakcyjność pomieszczenia w którym się znajdują.

(średnia ocena: 4,00 5)
Loading...Loading...

Frazy:

Pozostałe atykuły, które mogą Cię zainteresować:

Dodaj komentarz

wpisz słowo Akwarium

Copyright © 2013 Akwarystyka – wakwarium.pl · RSS:ArtykułyKomentarze · Akwarystyka, ryby akwariowe, krewetki, ślimaki, rośliny i sprzęt do akwarium.