Jesteś tutaj: wakwarium.pl Blog > Ryby > Prętnik karłowaty (Colisa lalia)

Pretnik_karlowaty_3Pretnik_karlowaty_2Pretnik_karlowaty

Występowanie

Występuje w Pakistanie, Indiach i Bangladeszu.

Wygląd

Jedna z najmniejszych i najładniejszych ryb labiryntowych. Dorasta do 6 cm długości. U samca dominują jaskrawe barwy, m.in. jaskrawy pomarańcz oraz jaskrawe niebieskie pręgi na całym ciele. Natomiast samica jest znacznie mniejsza od samca , zazwyczaj koloru szarego. Charakterystyczna dla tych ryb jest również para długich, pięknych „prętów”, które wyrastają w okolicy odbytu. Ryba o bardzo łagodnym usposobieniu. Jednak w okresie tarła może się to zmienić. Samce stają się wtedy bardziej agresywne w stosunku do innych rybek.

Akwarium

Minimalna wielkość zbiornika to 60 litrów.

Polecamy

Woda

Czysta, klarowna, często częściowo podmieniana o temperaturze 22-28°C (nie jest konieczne napowietrzanie wody gdyż prętniki potrafią pobierać tlen atmosferyczny), odczynie (pH) 6,0-7,5 i twardości (GH) 4-10°n.

Pokarm

Ryba wszystkożerna niegardząca żadnym pożywieniem. Zjada chętnie pokarm płatkowany, granulowany, w postaci chipsów firmy Sera, Tetra oraz Tropical, żywy oraz mrożony (wodzień, czerwona larwa ochotki, artemia, mix serca wołowe + szpinak). Wzkazane jest również to, aby ich dieta zawierała glony.

Rozmnażanie

Tarło u Prętnika karłowatego przebiega w bardzo podobny sposób jak u Bojownika syjamskiego. Parę dorosłych prętników umieszczamy w dobrze zarośniętym zbiorniku, gdzie obniżamy poziom wody do kilkunastu centymetrów i podnosimy jej temperaturę do 30°C. W akwarium musi znajdować się sporo drobnych roślin pływających, które stanowią rusztowanie do budowanego przez samca pienistego gniazda. Po kilku dniach intensywnych zalotów samca do samicy dochodzi do tarła. Samiec podpływa do samicy i okręca jej ciało mocno je ściskając. Pod wpływem tego uścisku z samicy wydostają się ziarenka ikry, które są zapładniane przez samca. Następnie samiec puszcza samicę i łapię w pysk opadające na dno ziarenka ikry, które umieszcza we wcześniej przygotowanym przez siebie pienistym gnieździe. W trakcie jednego tarła można zaobserwować od kilku do kilkudziesięciu takich uścisków. Po odbyciu tarła samice należy jak najszybciej odłowić, a ikrę zostawić pod opieką troskliwego samca. Liczba jaj składanych przez samicę podczas jednego tarła waha się w granicach 20-200 sztuk. Okres inkubacji ikry trwa od 24 h do 72 h i zależy od temperatury wody w akwarium. Po tym czasie na świat przychodzi całkiem spore stadko małych prętników, które zaczynamy karmić dopiero po upływie 3-4 dniach od momentu narodzin, gdyż wcześniej korzystają one jeszcze z zapasów żółtka. Jako pokarm podajemy pylisty pokarm dla narybku z dużą ilością glonów, nicienie mikro, jaja krabów, cyklop, larwy solowca. Gdy młode zaczynają się rozpływać ze zbiornika należy usunąć samca.

Inne informacje

Prętnik karłowaty to jedna z najładniejszych ryb akwariowych. Jest łatwa w hodowli i dosyć prosta w rozmnażaniu. Dzięki temu jest chętnie hodowana prze wielu akwarystów.
(średnia ocena: 4,50 5)
Loading...Loading...

Frazy: prętnik karłowaty, Prętnik, glony w akwarium prętniki, prętnik karłowaty jaka temperatura, prętnik z jakimi rybami, prętniki karłowate

Pozostałe atykuły, które mogą Cię zainteresować:

2 komentarzy

  1. Gabrysia pisze:

    Jakie rybki mogę trzymać wraz z prętnikami karłowatymi ? Chodzi mi o spokojne rybki 😉

  2. admin pisze:

    Np. neonki, gupiki, bystrzyki ozdobne itp. dodatkowo na dno mogą być kiryski.
    Powyższe rybki muszą być trzymane w stadach liczących co najmniej kilka osobników.

Dodaj komentarz

wpisz słowo Akwarium

Copyright © 2013 Akwarystyka Blog – wakwarium.pl · RSS:ArtykułyKomentarze · Akwarystyka, ryby akwariowe, krewetki, ślimaki, rośliny i sprzęt do akwarium.