Jesteś tutaj: wakwarium.pl Blog > Ryby > Otosek – Otocinklus przyujściowy (Otocinclus affinis)

Otosek_przyujsciowyOtosekOtocinclus

Występowanie

Południowo-wschodnia Brazylia, Ameryka południowa. Głównie dorzecze środkowej i górnej części Amazonki.

Wygląd

Otoski mają niewielkie rozmiary 4 -5cm. Ich tułów jest wydłużony, a brzuch spłaszczony. Ma delikatnie zakrzywiony ogon. Otoski mają oczy osadzone po bokach. Ich pyszczek ma kształt przyssawki. Wszyskie płetwy oprócz ogonowej są przezroczyste. Płetwa ogonowa ma charakterystyczne paski. Łuski są matowe, oliwkowozielone, z czarną pręgą biegnącą wzdłuż ciała. Zdarza się, że posiada łuski koloru żółtego. Posiada kolce. Samice są większe od samców. Ryba przydenna.

Akwarium

Minimalna wielkość akwarium dla Otoska powinna wynosić 45l. Jest to ryba stadna, więc należy zadbać o to, aby w zbiorniku było minimum 6-7 Otosków. Otocinklus’y mają spokojną naturę, więc z powodzeniem można je trzymać w akwariach wielogatunkowych, w którym również występują ryby o spokojnym usposobieniu. W zbiorniku powinno znajdować się wiele kryjówek. Najlepiej żeby akwarium było gęsto obsadzone roślinnością o różnym stopniu ulistnienia. Nie potrzeba dużo roslin powierzchniowych, gdyż może to utrudniać Otoskom dostęp do powietrza atmosferycznego.

Polecamy

Woda

Czysta, klarowna o temperaturze 22-26 C. Wprowadzając Otoska do swojego akwarium należy zadbać aby woda była miekka, o pH kwaśnym do 5, 2-18°n.

Pokarm

Jest to ryba głównie zywiąca się glonami. Jednak w akwariach często jest zbyt mało glonów by mogły na nich tylko bazować. Jego diete należy uzupełniać preparatami zawierającumi spirulinę, granulatami, tabletkami roślinnymi.

Rozmnażanie

Otoski mogą się rozmnażać w warunkach akwariowych jeśli zapewnimy im odpowiednie, opisane wyżej parametry. Ryby bez dodatkowej stymulacji powinny zacząć się rozmnażać. Po zapłodniemiu samice składają kleista ikrę na liściach, ścianach akwarium czy filtrze. Wylęg powinien nastapić po około 3-4 dniach. Następnie narybek chowa się w kryjówkach korzystając w tym czasie z zapasów woreczka żółciowego. Temperatura w tym czasie powinna wynosić 20-22°C, pH 6,5. Młode Otoski można karmić larwani solowca, nastepnie z czasem przechodziły na glony.

Video

[youtubegallery]
Otosek w akcji|http://www.youtube.com/watch?v=BfJL1tDbri8
Otosek leży na liściu|http://www.youtube.com/watch?v=_-Mlxpsq2Tw
[/youtubegallery]
(średnia ocena: 4,33 5)
Loading...Loading...

Frazy: otosek, otoski, otocinclus, otocinclus affinis, otosek przyujściowy, ryba otosek

Pozostałe atykuły, które mogą Cię zainteresować:

Dodaj komentarz

wpisz słowo Akwarium

Copyright © 2013 Akwarystyka Blog – wakwarium.pl · RSS:ArtykułyKomentarze · Akwarystyka, ryby akwariowe, krewetki, ślimaki, rośliny i sprzęt do akwarium.