Jesteś tutaj: wakwarium.pl Blog > Ryby > Neon Inessa (Paracheirodon innesi)

Neon_inessa_2Neon_inessaNeon_inessa_3

Występowanie

Ameryka Południowa, głównie Brazylia i Peru. Żyje w silnie zacienionych, leśnych i bagnistych wodach górnego biegu Amazonki. Jest rybą stadną i występuje w gromadach liczących od kilku do kilkudziesięciu osobników.

Wygląd

Ciało o zabarwieniu niebieskawo-metalicznym. Od nasady płetwy ogonowej do połowy ciała biegnie wyraźny, jaskrawy czerwony pas, a nad nim wzdłuż całego ciała intensywna niebieska „neonowa” wstęga. Dorosłe osobniki tego gatunku osiągają długość 3-4 cm. Samice dłuższe i wyraźnie grubsze od samców.

Akwarium

Minimalna wielkość zbiornika to 40 litrów jednak optymalną wielkością jest 60 litrów. Akwarium gęsto obsadzone roślinami.

Polecamy

Woda

Czysta, klarowna, często częściowo podmieniana o temperaturze 20-24°C, odczynie (pH) 5,5-8,0 i twardości (GH) <30°n. Woda powinna być dość dobrze napowietrzana. Ryba bardzo wrażliwa na zmiany parametrów wody.

Pokarm

Rybka wszystkożerna. Zjada chętnie pokarm płatkowany, granulowany, w postaci chipsów, w tabletkach żywy oraz mrożony (wodzień, ochotka, artemia, ikra, jaja krabów, czerwony plankton, daphnia).

Rozmnażanie

W około 30-40 litrowym akwarium tarliskowym z czystą, bardzo miękką i kwaśną wodą o temperaturze 19-21°C umieszczamy tarlaki. Karmimy je intensywnie mrożonym wodzieniem oraz rozwielitką. Po około 1-3 dniach dochodzi do tarła. Ikra rozsiewana jest po całym zbiorniku. Następnie tarlaki należy usunąć, a zbiornik z ikrą zaciemnić gdyż jest ona wrażliwa na światło. Po około 40 godzinach następuje wylęg. Następnie po około 4 dniach narybek zaczyna pływać. Karmimy go oczlikiem oraz larwami solowca. Po upływie tygodnia oświetlamy akwarium i urozmaicamy pokarm rozdrobnionymi płatkami oraz żółtkiem.

Inne informacje

Neony należy hodować w stadzie liczącym minimum 6 sztuk. Najlepiej czują i prezentują się w zbiorniku gęsto obsadzonym roślinami i lekko zacienionym z wodą lekko zakwaszoną.
(średnia ocena: 5,00 5)
Loading...Loading...

Frazy: neon inessa, neon innesa

Pozostałe atykuły, które mogą Cię zainteresować:

Dodaj komentarz

wpisz słowo Akwarium

Copyright © 2013 Akwarystyka Blog – wakwarium.pl · RSS:ArtykułyKomentarze · Akwarystyka, ryby akwariowe, krewetki, ślimaki, rośliny i sprzęt do akwarium.