Jesteś tutaj: wakwarium.pl Blog > Ryby > Mieczyk Hellera (Xiphophorus helleri)

Występowanie

Mieczyk Hellera w środowisku naturalnym występuje na atlantyckim stoku Ameryki Środkowej głównie w Meksyku, Hondurasie i Gwatemali. W wodach tych można spotkać tylko jego pierwotną, dziką formę o ubarwieniu zielonym.

Wygląd

Samiec żywiej ubarwiony, smuklejszy, dorastający do 10 cm długości. Dolna część płetwy ogonowej przekształcona w miecz natomiast płetwa odbytowa przekształcona w gonopodium (narząd kopulacyjny). Samica posiada mniej żywe ubarwienie jest grubsza i dorasta do 12 cm długości. Dzięki hodowli mieczyków w niewoli otrzymano wiele różnych odmian różniących się ubarwieniem, wielkością oraz kształtem płetw. Popularne odmiany mieczyków to np. Mieczyk czerwony, Mieczyk weloniasty i Mieczyk berliński. U mieczyków można spotkać się ze zjawiskiem zamiany płci. Dojrzałe płciowo samice zmieniają się w dojrzałe płciowo i zdolne do rozrodu samce. Ze zjawiskiem odwrotnym nigdy do tej pory się nie spotkano.

Akwarium

Minimalna wielkość zbiornika to 50 litrów. Akwarium gęsto obsadzone roślinami.

Polecamy

Woda

Czysta, klarowna, często częściowo podmieniana oraz dobrze natleniana o temperaturze 20-28°C, odczynie (pH) 7,0-8,2 i twardości (GH) 10-25°n.

Pokarm

Ryba ta bez żadnych problemów zjada chętnie pokarm płatkowany, granulowany, w postaci chipsów, w tabletkach żywy oraz mrożony (wodzień, ochotka, artemia, ikra, jaja krabów, czerwony plankton, daphnia, szpinak).

Rozmnażanie

W zbiorniku ogólnym lub tarliskowym należy umieścić samca oraz samicę (może być kilka samic). Już po kilku dniach, a nawet czasem godzinach dochodzi do zapłodnienia samicy. Fakt, że samica jest już zapłodniona możemy rozpoznać po kilku dniach dzięki charakterystycznej plamie ciążowej (ciemna plama w okolicach odbytu) oraz po powiększonym brzuchu. Następnie należy samicę umieścić w osobnym zbiorniku (kotnik) lub akwarium ogólne obsadzić gęsto drobnolistną roślinnością. Okres ciąży u mieczyków trwa 4-5 tygodni w zależności od temperatury wody w zbiorniku. Po tym okresie rodzi się 50-200 małych, ale w pełni samodzielnych mieczyków, które należy karmić na początku pylistym pokarmem dla narybku, nicieniami mikro, jajami krabów, cyklopem, larwami solowca. Po porodzie natychmiast należy oddzielić samicę od swojego potomstwa, gdyż narybek może zostać przez nią zjedzony.

Inne informacje

Mieczyk to ryba spokojna i towarzyska. Jest łatwa w hodowli, a jej rozmnażanie nie sprawia większych problemów. Polecam ją tym, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z akwarium.
(średnia ocena: 4,43 5)
Loading...Loading...

Frazy: mieczyk, mieczyk weloniasty, mieczyk hellera, mieczyk berliński, mieczyk zielony rozmnażanie, mieczyka weloniasty, mieczyki weloniaste warszawa, samiec mievzyka wariuje w akwarium

Pozostałe atykuły, które mogą Cię zainteresować:

1 komentarz

  1. Belek pisze:

    Mieczyki to bardzo wdzięczne rybki do hodowli, fascynujące przy rozmnażaniu i potrafiące odwdzięczyć się za prawidłową opiekę nad nimi.

Dodaj komentarz

wpisz słowo Akwarium

Copyright © 2012 Akwarystyka Blog – wakwarium.pl · RSS:ArtykułyKomentarze · Akwarystyka, ryby akwariowe, krewetki, ślimaki, rośliny i sprzęt do akwarium.