Jesteś tutaj: wakwarium.pl Blog > Ryby > Gurami mozaikowe (gurami perłowy) – Trichopodus leerii

gurami-mozaikowe2P1000006gurami-mozaikowe

Występowanie

W warunkach naturalnych występuje w wodach Półwyspu Indochińskiego i Archipelagu Sundajskiego.

Wygląd

Wzrost do 12cm. W akwarium zajmuje głównie strefę powierzchniową do środkowej. Ciało pokryte drobnymi cętkami koloru srebrzysto-szarego. Wzdłuż całego ciała biegnie cienka czarna pręga. Od spodu ma kolor pomarańczowy. Ryba spokojna i dosyć płochliwa. Swoje najpiękniejsze ubarwienie ukazuje w spokojnym otoczeniu. Samiec znacząco różni się od samicy. Jego ubarwienie jest bardziej intensywne i płetwy zaostrzone. Jego brzuch jest mocno czerwony. Samice Gurami mozaikowego mają zaokrąglone płetwy.

Akwarium

Minimum 100 litrów, potrzebuje przestronnego akwarium. Dobrze jest aby akwarium było dobrze oświetlone i obsadzone roślinami. Gurami dobrze się czują w towarzystwie roślin pływających po powierzchni . Można więc wprowadzić limnobium czy wgłębke wodną. Akawarium powinno być czyste i zadbane.

Polecamy

Woda

Gurami mozaikowe są rybami ciepłolubnymi. Woda powinna być czysta, klarowna o temperaturze 24-33 st. C., miękka – 2-30°dGH, o ph 5.5-8.0.

Pokarm

Gurami można karmić zarówno pokarmem suchym jak i żywym czy mrożonym. Warto urozmaicać dietę. Czasem jedzą niepożądaną przez nas stułbie.

Rozmnażanie

Należy obniżyć poziom wody w akwarium do 15-20 cm . Następnie samiec wabi samiczke w wybudowane przez siebie gniazdo. Kiedy odbywa się tarło samiec przewraca samiczkę tak aby jej brzuch był skierowany w strone gniazda, gdzie następnie złoży ikrę. Po tarle należy samice jak najszybciej wyłowić z akwarium. To samiec zajmuje się opieką jajeczek aż do wyklucia i swobodnego pływania małych gurami.

Inne informacje

Video

http://www.youtube.com/watch?v=3S6HldKO-RI
[youtubegallery]
Gurami|http://www.youtube.com/watch?v=3S6HldKO-RI
Gurami złoty i mozaikowy|http://www.youtube.com/watch?v=xBXpi5rPqfM
[/youtubegallery]
(średnia ocena: 4,50 5)
Loading...Loading...

Frazy: gurami mozaikowe, gurami

Pozostałe atykuły, które mogą Cię zainteresować:

Dodaj komentarz

wpisz słowo Akwarium

Copyright © 2013 Akwarystyka Blog – wakwarium.pl · RSS:ArtykułyKomentarze · Akwarystyka, ryby akwariowe, krewetki, ślimaki, rośliny i sprzęt do akwarium.