Jesteś tutaj: wakwarium.pl Blog > Ryby > Gupik – pawie oczko (Poecilia reticulata)

Gupik pawie oczko

Występowanie

Trynidad, Tobago, Barbados, Wenezuela, Gujana. Zasiedla praktycznie każdy rodzaj wód, spotykany jest nawet w wodach bardzo zanieczyszczonych. Preferuje jednak wody spokojne i czyste o gęstej roślinności.

Wygląd

Samiec smuklejszy, żywiej ubarwiony i mniejszy od samicy, dorastający do 3 cm długości. Jego płetwa odbytowa przekształcona jest w gonopodium (narząd kopulacyjny). Samica natomiast pełniejsza i większa, ale zazwyczaj nie przekracza długości 5 cm. Ze względu na liczną hodowlę tych ryb na całym świecie wyhodowano wiele pięknych odmian np. płomyk, paletka, łopatka, lira, dolny miecz, górny miecz, dwumiecz, triangiel.

Akwarium

Minimalna wielkość zbiornika to 40 litrów. Akwarium gęsto obsadzone roślinami.

Polecamy

Woda

Czysta, klarowna, często częściowo podmieniana o temperaturze 18-28°C (w mieszkaniu nie jest konieczne ogrzewanie akwarium), odczynie (pH) 7,0-8,5 i twardości (GH) 20-30°n.

Pokarm

Ryba ta bez żadnych problemów zjada chętnie pokarm płatkowany, granulowany, w postaci chipsów, w tabletkach żywy oraz mrożony (wodzień, ochotka, artemia, ikra, jaja krabów, czerwony plankton, daphnia, szpinak).

Rozmnażanie

Rozmnażanie tych ryb to bardzo prosta sprawa. W zbiorniku ogólnym należy umieścić samca oraz samicę (może być kilka samic). Po kilku dniach, a nawet czasem godzinach dochodzi do zapłodnienia samicy. Fakt, że samica jest zapłodniona możemy rozpoznać po kilku dniach dzięki charakterystycznej plamie ciążowej (ciemna plama w okolicach odbytu) oraz po powiększonym brzuchu. Następnie samicę należy umieścić w osobnym zbiorniku (kotnik) lub akwarium ogólne obsadzić gęsto drobnolistną roślinnością. Uniemożliwi to zjedzenie małych przez inne ryby oraz czasami samych rodziców. Okres ciąży u gupików trwa 4-5 tygodni w zależności od temperatury wody w zbiorniku. Po tym okresie rodzi się 20-100 małych, ale w pełni samodzielnych gupików, które należy karmić na początku pylistym pokarmem dla narybku, nicieniami mikro, jajami krabów, cyklopem, larwami solowca.

Inne informacje

Ryba ta należy do najpopularniejszych ryb akwariowych, gdyż nie jest zbyt wymagająca oraz jest łatwa w rozrodzie. Od lat na całym świecie organizowane są wystawy gupików, gdzie hodowcy z wszystkich krajów świata prezentują najpiękniejsze okazy ze swoich hodowli.
(średnia ocena: 5,00 5)
Loading...Loading...

Frazy: gupik, gupik pawie oczko

Pozostałe atykuły, które mogą Cię zainteresować:

1 komentarz

  1. admin pisze:

    Bardzo fajna rybka, można powiedzieć że rozmnaża się na zawołanie. Cena tej rybki oscyluję około 2 zł za młode osobniki do nawet 6 zł za dorosłe.

Dodaj komentarz

wpisz słowo Akwarium

Copyright © 2012 Akwarystyka Blog – wakwarium.pl · RSS:ArtykułyKomentarze · Akwarystyka, ryby akwariowe, krewetki, ślimaki, rośliny i sprzęt do akwarium.