Jesteś tutaj: wakwarium.pl Blog > Ryby > Glonojad syjamski (Gyrinocheilus aymonieri)

Glonojad syjamskiGlonojad syjamski

Występowanie

Tajlandia, Borneo, Indie. Zasiedla tam głównie górskie potoki, ale także różnego typu nizinne wody stojące.

Wygląd

Ryba dorastająca do 15 cm długości. Samice są większe i masywniejsze od samców, u których w okresie godowym na głowie pojawia się wysypka tarłowa. Cechą charakterystyczną glonojada syjamskiego, a zarazem przystosowaniem do jego trybu życia są dwie szczeliny skrzelowe z każdej strony głowy. Woda wpływa do jamy skrzelowej przez górną szczelinę, opłukuje skrzela i wypływa dolną. Umożliwia to wyłączenie pyska z oddychania i wykorzystanie go tylko do zeskrobywania glonów z podłoża. Szerokie, grubo prążkowane wargi otaczające otwór gębowy umożliwiają przysysanie się do różnych przedmiotów.

Akwarium

Minimalna wielkość zbiornika to 60 litrów. Akwarium powinno być zaopatrzone w liczne kryjówki z kamieni i np. łusek orzecha kokosowego.

Polecamy

Woda

Czysta, klarowna, często częściowo podmieniana o temperaturze 25-28°C, odczynie (pH) 6,5-7,5 i twardości (GH) 5-18°n.

Pokarm

Podstawą diety glonojada syjamskiego są oczywiście glony, ale nie oznacza to że nie należy go dokarmiać. Zjada chętnie pokarm płatkowany, granulowany, w postaci chipsów firmy Sera, Tetra oraz Tropical, żywy oraz mrożony (wodzień, ochotka, artemia, ikra, jaja krabów, czerwony plankton, mix serca wołowe + szpinak). W jego diecie powinny znajdować się również warzywa np. marchewka, szpinak, sałata oraz tabletki dla ryb żerujących w strefie przydennej akwarium z dużą ilością spiruliny.

Rozmnażanie

Brak informacji o rozmnażaniu tego gatunku w niewoli.

Inne informacje

Młodsze osobniki bardo dobrze oczyszczają akwarium z glonów. Natomiast dorosłe z czasem stają się agresywne w stosunku do innych rybek i często przysysają się do nich kalecząc im skórę oraz płetwy, co może powodować zakażenia grzybicze. Ryba ta często mylona jest z popularną Kosiarką (Crossocheilus siamensis/Grubowarg syjamski).
(średnia ocena: 5,00 5)
Loading...Loading...

Frazy: glonojad syjamski, glonojad

Pozostałe atykuły, które mogą Cię zainteresować:

Dodaj komentarz

wpisz słowo Akwarium

Copyright © 2012 Akwarystyka Blog – wakwarium.pl · RSS:ArtykułyKomentarze · Akwarystyka, ryby akwariowe, krewetki, ślimaki, rośliny i sprzęt do akwarium.