Jesteś tutaj: wakwarium.pl Blog > Ryby > Danio pręgowany (Brachydanio rerio)

Danio pręgowanyDanio pręgowany

Występowanie

Indie, Bangladesz, Pakistan, Nepal. Zasiedla tam górne warstwy rozmaitych płytkich wód śródlądowych, nawet małe strumienie i bajora, lecz głównie występuje w dobrze nasłonecznionych wodach płytkich rzek i stawów.

Wygląd

Mała ryba słodkowodna dorastająca do 5 cm. Ciało srebrzysto-złociste z czterema podłużnymi niebieskimi pasami biegnącymi wzdłuż ciała od skrzeli do ogona. Samiec jest smuklejszy od samicy i silniej ubarwiony (dominuje u niego barwa złocista). Dojrzałe płciowo samice są znacznie grubsze od samców i mają srebrną barwę ciała. Ryba ta zaopatrzona jest w parę wąsików koło otworu gębowego.

Akwarium

Minimalna wielkość zbiornika to 40 litrów jednak optymalną wielkością jest 60 litrów. Akwarium gęsto obsadzone roślinami.

Polecamy

Woda

Czysta, klarowna, często częściowo podmieniana o temperaturze 18-27°C (w mieszkaniu nie jest konieczne ogrzewanie akwarium), odczynie (pH) 6,5-8,0 i twardości (GH) do 5-25°n.

Pokarm

Rybka wszystkożerna. Zjada chętnie pokarm płatkowany, granulowany, w postaci chipsów firmy Sera, Tetra oraz Tropical, żywy oraz mrożony (wodzień, ochotka, artemia, ikra, jaja krabów, czerwony plankton, daphnia) oraz suszoną rozwielitkę.

Rozmnażanie

Przygotowujemy minimum 40 litrowe akwarium tarliskowe gęsto obsadzone drobnolistnymi roślinami takimi jak np. Mech jawajski, Wgłębka wodna lub wyposażone w ruszt ikrowy. Do tak przygotowanego zbiornika wpuszczamy wieczorem grupę ryb złożoną z dwukrotnie większej ilości samców niż samic (np. 2 samce i 1 samicę, 4 samce i 2 samice). Następnego dnia rano w świetle promieni słonecznych dochodzi do burzliwego tarła. Ilość złożonych przez samice jaj może dochodzić nawet do 2000 sztuk. Po złożeniu ikry tarlaki odławiamy. Wylęg następuje po około 96 godzinach. Po około 6-7 dniach narybek zaczyna pływać i przyjmować pokarm. Młode danio karmimy pylistym pokarmem dla narybku, żółtkiem, nicieniami mikro i mrożonym oczlikiem.

Inne informacje

Ryba ta łatwo krzyżuje się z innymi gatunkami danio np. z Danio lamparcim lub kropkowanym dając płodne potomstwo. Jest rybą stadną i dlatego należy trzymać większą liczbę osobników oraz zapewnić dość dużo wolnej przestrzeni do pływania, gdyż jest bardzo ruchliwa.
(średnia ocena: 5,00 5)
Loading...Loading...

Frazy: danio pręgowany, danio pręgowane, ryba danio

Pozostałe atykuły, które mogą Cię zainteresować:

1 komentarz

  1. Sara pisze:

    Jak wyglądają jaja danio ? Wyjechałam na tydzień na majówkę, a jak wróciłam, zastałam na wywróconym zamku takie drobniutkie w kształcie owalnym z ostrymi dwoma brzegami i w środku jakby jakąś małą pesteczką jajeczka. Są mikroskopijne. 1-2 mm . Mam 4 danio ( jak kupowałam to prosiłam o samiczki i samców. Dwa z nich – przewiduje że samce są oczywiście smukłe, a jedna ma malutki brzuszek, a jej towarzyszka ma brzuch gigantyczny !), pełno gupików (które wiem, że nie składają jaj) i 2 helenki. Zastanawiam się czy to jaja helenek czy danio ? A może si mylę i są to jaja kwadratowe a nie owalne .. Proszę o pomoc. :)

Dodaj komentarz

wpisz słowo Akwarium

Copyright © 2012 Akwarystyka Blog – wakwarium.pl · RSS:ArtykułyKomentarze · Akwarystyka, ryby akwariowe, krewetki, ślimaki, rośliny i sprzęt do akwarium.