Jesteś tutaj: wakwarium.pl Blog > Ryby > Bystrzyk ozdobny – Bystrzyk ornatus (Hyphessobrycon bentosi)

Bystrzyk_ornatusBystrzyk_ozdobny

Występowanie

W warunkach naturalnych Bystrzyki ozdobne występują na terenie dorzeczy Amazonki, zazwyczaj są to wody spokojne.

Wygląd

Bystrzyki pochodzą z rodziny kąsaczowatych. Są rybkami o spokojnej naturze. Bystrzyki ozdobne są rybami stadnymi, tworzą jednopłciowe grupy. W akwarium, podobnie jak w środowisku naturalnym preferują strefę przydenną, wśród roślin. Mogą osiągać wielkość do 5cm. Są jednymi z najładniejszych ryb akwariowych. Ich ciało jest spłaszczone bokiem. W górnej części jaśniejsze, srebrzyste, przechodzące w mocniejszy róż na brzuchu. Ich płetwy są półprzezroczyste, czerwonawe, często z białymi i czarnymi oczkami. Samce Bystrzyków ozdobnych różnią się od samic bardziej intensywnym ubarwieniem oraz są troche większe.

Akwarium

Bystrzyki preferują miejsca zacienione, więc nie polecane jest zbyt intensywne oświetlenie. Warto wprowadzić rośliny pływające po powierzchni np. Limnobium. Podłoże powinno być ciemne. Bystrzyki lubią, gdy akwaria są gęsto obsadzone roślinnością i jest wiele kryjówek. Można je trzymać w akwariach wielogatunkowych, ale trzeba uważać, żeby nie było przerybione.

Polecamy

Woda

Dla bystrzyków powinna być czysta, o pH 6 – 7,5, o temperaturze 22–28 °C, miekka, gdyż rybki wtedy ładnie się wybarwiają. Podmiany wykonywać jak najrzadziej. W wodzie sprzyja im również obecność garbników.

Pokarm

Rybki te żywią się prawie wszystkimi rodzajami pokarmów. Dieta Bystrzyków powinna być jak najbardziej urozmaicona.

Rozmnażanie

Udaje się bardziej doświadczonym akwarystą. Zbiornik do tarliska powiniem być czysty. W zbiorniku tym powinniśmy utrzymać temperature 27-29 C, pH ok. 6,5, oraz twardość ok. 5°n. Dobrze jest żeby rozmnożyć ryby, które niedawno osiągneły dojrzałość płciową. Rybki przeznaczone na tarło umieszczamy w przygotowanym zbiorniku najlepiej wieczorem. Zazwyczaj złożenie ikry następuje po okołu 5 dniach. Wtedy tez należy wyjąć dorosłe ryby, gdyż mają tendencje do zjadania ikry. Akwarium na czas około jednodniowego wylęgu należy troche przyciemnić. Młode żywią się już pokarmem po 2-3 dniach. Wcześniej wystarcza im zawartość pęcherzyka żółciowego.

Inne informacje

Video

[youtubegallery]
Dorosłe ornatusy|http://www.youtube.com/watch?v=MH1oIMMbASM
Stadko bystrzyków|http://www.youtube.com/watch?v=V0wEWDYqmaM
[/youtubegallery]
(średnia ocena: 5,00 5)
Loading...Loading...

Frazy: bystrzyk ozdobny, ornatus, bystrzyk ornatus, bystrzyk, bystrzyk white fin

Pozostałe atykuły, które mogą Cię zainteresować:

Dodaj komentarz

wpisz słowo Akwarium

Copyright © 2013 Akwarystyka Blog – wakwarium.pl · RSS:ArtykułyKomentarze · Akwarystyka, ryby akwariowe, krewetki, ślimaki, rośliny i sprzęt do akwarium.