Jesteś tutaj: wakwarium.pl Blog > Ryby > Bojownik wspaniały (Betta splendens)

Bojownik wspaniały samiecBojownik wspaniały samiecBojownik wspaniały samiec

Występowanie

Południowo-wschdnia Azja, głównie Tajlandia oraz południowo-wschodnie Chiny, Wietnam, Kambodża, Laos i Borneo. Bytuje na zalanych polach ryżowych, rozlewiskach, w stawach, rowach, kanałach irygacyjnych i wolno płynących strumieniach. Są to zazwyczaj zbiorniki nieduże, płytkie i muliste z wodą o dość wysokiej temperaturze dochodzącej do 32°C.

Wygląd

Piękna ryba akwariowa osiągająca długość do 6 cm. Płetwy – grzbietowa, ogonowa, odbytowa i brzuszne u samców są weloniaste, znacznie dłuższe niż u samic. Samica mniejsza od samca ze znacznie mniejszymi płetwami i widocznym pokładełkiem (mały biały „dzyndzelek” w okolicach odbytu). Bojowniki mają bardzo zmienne ubarwienie. W akwariach spotykane są odmiany białe, czerwone, pomarańczowe, zielone, niebieskie, purpurowe i niemal zupełnie czarne.

Akwarium

Minimalna wielkość zbiornika to 25 litrów. Akwarium gęsto obsadzone roślinami.

Polecamy

Woda

Stara, regularnie nieznacznie odświeżana o temperaturze 24-30°C (w mieszkaniu nie jest konieczne ogrzewanie akwarium), odczynie (pH) 6,0-8,0 i twardości (GH) <25°n.

Pokarm

Ryba ta jest wybredna pod względem zjadanego pokarmu. Nie lubi ona zbytnio pokarmów płatkowanych. Zjada jednak chętnie pokarm granulowany (średniej wielkości granulki) i w postaci chipsów, żywy oraz mrożony (wodzień, czerwona larwa ochotki, artemia, mix serca wołowe + szpinak). Dietę można wzbogacić również siekaną wątrobą drobiową.

Rozmnażanie

W minimum 25 litrowym akwarium należy umieścić samca i samicę (może być kilka samic). Samiec w okresie tarła jest bardzo agresywny w stosunku do samicy (goni ją i strzępi jej płetwy), dlatego akwarium tarliskowe powinno być gęsto obsadzone roślinami po to, aby samica miała gdzie się ukryć. Pierwszą odznaką gotowości do odbycia tarła przez samca jest budowanie przez niego pienistego gniazda na powierzchni wody. Natomiast samica zaznacza swoją gotowość do odbycia tarła poprzez powiększenie pokładełka (mały biały „dzyndzelek” w okolicach odbytu). Po kilku dniach intensywnych zalotów samca do samicy (są one bardzo brutalne) dochodzi do tarła. Samica podpływa do samca i uderza go płetwą ogonową sygnalizując swoją gotowość. Teraz samica unosi się w toni wodnej na boku swojego ciała, a samiec podpływa i okręca jej ciało mocno je ściskając. Pod wpływem tego uścisku z samicy wydostają się ziarenka ikry, które są zapładniane przez samca. Następnie samiec puszcza samicę i łapię w pysk opadające na dno ziarenka ikry, które umieszcza we wcześniej przygotowanym przez siebie pienistym gnieździe. W czasie, kiedy samiec umieszcza ikrę w gnieździe samica bezwładnie opada na dno dochodząc do siebie po dużym wysiłku. W trakcie jednego tarła można zaobserwować od kilku do kilkudziesięciu takich uścisków. Po odbyciu tarła samice należy jak najszybciej odłowić, a ikrę zostawić pod opieką troskliwego samca. Liczba jaj składanych przez samicę podczas jednego tarła waha się w granicach 20-200 sztuk. Okres inkubacji ikry trwa od 24 h do 72 h i zależy od temperatury wody w akwarium. Po tym czasie na świat przychodzi całkiem spore stadko małych bojowników (liczba małych zależy od tego ile było ikry), które należy karmić dopiero po 3-4 dniach od momentu narodzin, gdyż wcześniej korzystają one jeszcze z zapasów żółtka. Jako pokarm polecam pylisty pokarm dla narybku z dużą ilością spiruliny, mrożonego cyklopa oraz larwy solowca. Po kilku dniach należy również od młodych odłowić samca, gdyż może stać się on agresywny w stosunku do nich.

Inne informacje

Samiec jest agresywny w stosunku do innych samców swojego gatunku i ryb mających długie, weloniaste płetwy np. welonek, dlatego nie należy trzymać go z rybami o takich płetwach oraz innymi samcami. W zbiorniku zawsze może być tylko jeden samiec!!! Samce należy trzymać obok siebie lub pokazywać im co jakiś czas lusterko (tak aby widziały swoje odbicie). Usiłują one wtedy wydać się sobie wzajemnie jak najokazalsze i najgroźniejsze, prężą więc stale płetwy, co przyśpiesza rozrost tej ozdoby.
(średnia ocena: 5,00 5)
Loading...Loading...

Frazy:

Pozostałe atykuły, które mogą Cię zainteresować:

Dodaj komentarz

wpisz słowo Akwarium

Copyright © 2012 Akwarystyka Blog – wakwarium.pl · RSS:ArtykułyKomentarze · Akwarystyka, ryby akwariowe, krewetki, ślimaki, rośliny i sprzęt do akwarium.