Jesteś tutaj: wakwarium.pl Blog > Ryby > Bocja wspaniała (Botia macracantha)

Bocja wspaniałaBocja wspaniałaBocja wspaniała

Występowanie

Wody słodkie Indonezji, Sumatry i Borneo. Dorasta tam do 30 cm długości (w akwarium osiąga maksymalnie długość około 15-20 cm).

Wygląd

Bardzo piękna różnokolorowa ryba. Jej ubarwienie to trzy kontrastujące ze sobą kolory – żółty, czarny i czerwono-pomarańczowy. Kolory żółty i czarny rozłożone są na całym ciele w postaci pionowych, szerokich pasów natomiast płetwy są koloru czerwono-pomarańczowego. Bocja wspaniała zaopatrzona jest w dwie pary wąsów po obu stronach pyska oraz w dwa kolce usytuowane poniżej każdego oka, które są wysuwane w razie zagrożenia oraz w celu zdobywania pokarmu. U rybki tej nie występuje dymorfizm płciowy.

Akwarium

Minimalna wielkość zbiornika to 100 litrów.

Polecamy

Woda

Czysta, klarowna, często częściowo podmieniana o temperaturze 24-28°C, odczynie (pH) 6,0-7,5 i twardości (GH) 5-20°n. Woda powinna być dość dobrze filtrowana i napowietrzana.

Pokarm

Ryba wszystkożerna nie gardząca żadnym pożywieniem. Zjada chętnie pokarm płatkowany, granulowany, w postaci chipsów firmy Sera, Tetra oraz Tropical, żywy oraz mrożony (wodzień, czerwona larwa ochotki, artemia, mix serca wołowe + szpinak). Przysmakiem tych ryb są jednak ślimaki, dlatego jeżeli tylko ma się do nich dostęp należy te ryby nimi karmić. Innym pokarmem, który chętnie zjadają bocje jest pokarm w postaci tabletek dla ryb żerujących w strefie przydennej akwarium.

Rozmnażanie

Niestety ryba ta praktycznie nie rozmnaża się w niewoli. Tylko Rosjanie próbują rozmnażać bocje podając im gonadotropiny (substancje chemiczne wywołujące sztuczne tarło).

Inne informacje

Bocja wspaniała jest rybą stadną i powinna być trzymana w grupie liczącej minimum sześć osobników. Ryba ta często leży na dnie akwarium udając martwą, ale nie należy się tym przejmować, bo jest to zachowanie dla niej normalne.
(średnia ocena: 5,00 5)
Loading...Loading...

Frazy: bocja, bocja wspaniała

Pozostałe atykuły, które mogą Cię zainteresować:

Dodaj komentarz

wpisz słowo Akwarium

Copyright © 2012 Akwarystyka Blog – wakwarium.pl · RSS:ArtykułyKomentarze · Akwarystyka, ryby akwariowe, krewetki, ślimaki, rośliny i sprzęt do akwarium.