Jesteś tutaj: wakwarium.pl Blog > Ryby > Akara z maronii (Cleithracara maronii)

akara-z-maroniiakara-z-maronii2akara-z-maronii3

Występowanie

W warunkach naturalnych Akara marońska występuje zarówno w wodach wolno płynących jak i stojących. Najczęściej można ją spotkać w wodach Ameryki Południowej głównie Surinamu i Gujany. Rybka często hodowana w akwariach.

Wygląd

Akara z maronii jest przedstawicielem ryb z rodziny pielęgnicowatych, okoniokształtnych. Ciało ciemnożółte czasem aż do brunatnoczerwonego. W zależności od nastroju ryby mają bledsze bądź ciemne linie wzdłuż ciała. Akary marońskie posiadają charakterystyczną czarną plamkę, która jest jasno obrzeżona. Samiec różni się od samicy, dorasta nawet do 12cm. Samica mniejsza może mieć do 8cm. Płetwy samca są nieco bardziej wydłużone. Są to ryby spokojne, płochliwe, nie niszczą roślin i nie przekopują podłoża. Czasem podczas tarła mogą być bardziej agresywne.

Akwarium

Decydując się na hodowle tych rybek należy zadbać o dobry filtr i napowietrzenie. Akwarium powinno być duże, minimum 100l. Akary lubią zacienione miejsca więc oświetlenie nie musi być zbyt jaskrawe . Na akwarium powinna być pokrywa ponieważ rybki te lubią wędrówki poza akwarium. Zbiornik powinien być częściowo zarośnięty, pełen kryjówek. Na podłożu oprócz żwiru powinny znajdować się płaskie kamienie.

Polecamy

Woda

Czysta, często podmieniana od miękkiej do średnio twardej. Temperatura od 23 do 26 st., pH 6,5 – 7,2.

Pokarm

Dieta powinna być jak najbardziej urozmaicona. Akary marońskie żywią sią zarówno pokarmem żywym, suchym i mrożonym. Preferują karmy w postaci granulek.

Rozmnażanie

Rozmnażanie Akar jest stosunkowo trudne i nie polecane dla początkujących akwarystów. Aby doszło do tarła pary muszą być dobrane. Do tarła dochodzi na szerokich liściach bądź na płaskich kamieniach. Parki mogą rozpocząć tarło już po upływie 6 miesięcy. W tym czasie rybki muszą mieć zapewniony spokój. Akary opiekują się swoim potomstwem nawet do pół roku.

Inne informacje

Video

[youtubegallery]
Akary z maronii|http://www.youtube.com/watch?v=qefa3aywAi8
Akary|http://www.youtube.com/watch?v=3dDvuGam858
[/youtubegallery]
(średnia ocena: 5,00 5)
Loading...Loading...

Frazy: akara z maroni

Pozostałe atykuły, które mogą Cię zainteresować:

Dodaj komentarz

wpisz słowo Akwarium

Copyright © 2013 Akwarystyka Blog – wakwarium.pl · RSS:ArtykułyKomentarze · Akwarystyka, ryby akwariowe, krewetki, ślimaki, rośliny i sprzęt do akwarium.